Pełen harmonogram matur oraz pozostałe informacje znajdują się na stronie CKE:

 

Zobacz:

 

Harmonogram matur ustnych znajduje się w szkole na I piętrze

 

Życzymy powodzenia !


 

 

W piątek 26 kwietnia pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Na uroczystej akademii, w obecności Dyrektor ZST, Pani Katarzyny Kałuży, wychowawcy klasy, Jolanty Myrmus, Grona Pedagogicznego, zaproszonych Rodziców oraz pracowników szkoły, uczniom klasy 5PT wręczone zostały świadectwa, nagrody oraz listy gratulacyjne.

 

Transplantologia ratuje życie! To puenta spotkania, do którego doszło w naszej szkole w ramach projektu „Transplantologia na 6”, szerzącego świadomość wśród młodzieży na temat przeszczepów. Gościliśmy u nas Grzegorza Pilarza, dr Filipa Szeremetę oraz pana Jana – pacjenta po przeszczepieniu  nerki, którą otrzymał od dawcy 17 lat temu – opowiadał nam historię swojego nowego życia. Nasza szkoła czynnie wspiera polską transplantologię  - w zeszłym roku grupa wolontariuszy uczestniczyła w „Biegu po Nowe Życie”, który od lat odbywa się w Wiśle – była to historyczna edycja, ponieważ pierwszy raz do sztafety dołączyli uczniowie szkół średnich jako brakujące ogniwo w szerzeniu idei dawstwa. W tym roku nasza reprezentacja pobiegnie znów, a stanie się to już 18 maja. Warto wówczas wybrać się do Wisły!

Muzeum Ustrońskie słynie ze swej gościnności, niepowtarzalnej atmosfery, bogatej oferty oraz ciekawych inicjatyw. Jedną z nich było przygotowanie dla uczniów naszej szkoły gry terenowej na temat historii ustrońskiego przemysłu. Okoliczności zabawy nie były przypadkowe, ponieważ 18 kwietnia placówka obchodziła swoje 38 urodziny - w ten sposób mogliśmy świętować je wspólnie. Uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, rywalizowali ze sobą, pogłębiając jednocześnie swoją wiedzę o swojej małej, lokalnej  Ojczyźnie. Zabawa była przednia, zwłaszcza, że jednym z ostatnich zadań gry było odnalezienie i zrobienie sobie zdjęcia (selfie) z XVIII wieczną figurą rzeźbą Hutnika- efekty pomysłowości uczniów można podziwiać w fotorelacji. Dziękujemy Pani Dyrektor oraz pracownikom muzeum za ciekawie spędzony czas oraz życzymy kolejnych lat tak prężnej i twórczej pracy.

W dniu dzisiejszym zostaliśmy zaproszeni do siedziby firmy naszego włoskiego partnera, EProjectConsult, gdzie miała miejsce oficjalna finalizacja praktyk na Sycylii. Wydarzenie zostało połączone z uroczystym wręczeniem certyfikatów uczestnictwa w mobilności w ramach projektu Erasmus plus, partycypantom projektu Tecnica Siciliana.


Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

 

Włosi goszczą nas w różnych miejscach miasta, wszędzie racząc typowymi specjałami sycylijskimi. Jedną z takich restauracji jest DOP - najlepsza restauracja w Barcellonie. Termin Denominazione di Origine Protetta, w skrócie DOP, to włoskie oznaczenie jakości, które potwierdza autentyczność i pochodzenie konkretnego produktu spożywczego. Ta klimatyczna restauracja wykorzystuje sezonowe lokalne surowce i starożytne receptury, ręcznie przetwarzane, aby przekazać smaki Sycylii.

 

W wolnym czasie, czyli przed pracą lub po, praktykanci eksplorują Barcellona Pozzo di Gotto, plażują, smakują street food, na przykład "U Ali Baby" bądź też robią pranie w pobliskiej pralni. Wychodząc, odmeldowują się załączając zdjęcie wychodzącego składu wraz z miejscem wyjścia.

 

Po zgiełku i gwarze Palermo wyruszyliśmy na północne wybrzeże Sycylii do malowniczego Cefalu - niewielkiego miasteczka w przepięknym otoczeniu Morza Tyrreńskiego oraz gór, ktorego bezpośrednim tłem jest potężna skała – La Rocca - wizytówka Cefalu. Właśnie z tego miejsca podziwialiśmy urzekający widok na czerwone dachy miasteczka, lśniące w słońcu kamienne wieże katedry i sięgający po horyzont lazur wody.
Miejsce to zamieszkiwane było już od czasów prehistorycznych. Według legend jako pierwsi pojawili się tutaj Giganci, a w 1238 r. p.n.e. dotarł tu Herkules, aby na potężnej skale wybudować świątynię na cześć Jupitera. Powstanie miasta datuje się na V w. p.n.e.
Czas wolny spędziliśmy na zażywaniu kąpieli słonecznych, morskich i plażowaniu.

 
Niedzielę spędziliśmy w stolicy Sycylii - Palermo - mieście kontrastów i największej mieszaniny kultur współczesnej Italii. To niezwykłe miasto dostarczyło nam ekstremalnych doznań: od przepychu barokowych kościołów, normańskich pałaców, arabskich kopuł i bizantyjskich mozaik, poprzez gwar tysiącletnich bazarów, warkot skuterów, sznury suszącego się prania rozpięte pomiędzy murami starej zabudowy, po baranie wnętrzności grillowane na ulicach oraz tysiące zmumifikowanych zwłok zwisających ze ścian krypty klasztoru kapucynów.

 

Drugą sobotnią destynacją piętnastu praktykantów Erasmusa była perła Sycylii - Taormina, zawieszone na wzgórzu pomiędzy niebem i morzem, z widokiem na Etnę przeciwległe wybrzeże Kalabrii, o którym Goethe mówił, że „To najwspanialsze dzieło sztuki i natury!”
Eksplorowaliśmy miasto od Porta Messina po Porta Catania, wzdłuż Corso Umberto, gdzie zlokalizowana jest większość zabytków. Deptak jest całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego, obfituje w kawiarnie, cukiernie, sklepy znanych projektantów i restauracje.