Technik mechanik [311504]

Technik mechanik jest zawodem o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Absolwent organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwacje maszyn i urządzeń. Uruchamia, reguluje i sprawdza instalację elektryczną, aparaturę kontrolno-pomiarową w ramach obsługi maszyn i urządzeń. Ponadto, wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń, wymienia zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach. Zajmuje się również opracowywaniem dokumentacji technicznej.

W zawodzie tym nasza szkoła kształci od samego początku swojego istnienia.

Uczniowie mają zajęcia praktyczne, na znajdujących się w terenie szkoły, warsztatach szkolnych, które nadzoruje Centrum Kształcenia Praktycznego i Zawodowego w Bażanowicach. Uczniowie zapoznają się z najnowszymi metodami obróbki elementów części maszyn, tak metodami ubytkowymi (obróbka skrawaniem, elektro-erozyjna), jak i nowoczesnymi metodami przyrostowymi, przy wykorzystaniu drukarek 3D.

Główny nacisk kształcenia jest skierowany na obróbkę na obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC, które posiadamy na warsztatach szkolnych jak również w CKPiZ. Posiadamy również dwie nowoczesne pracownie, w których uczniowie uczą się programować obrabiarki oraz wykorzystywać systemy informatyczne do modelowania oraz tworzenia procesów obróbczych  CAD - CAM.

W ramach zajęć praktycznych uczniowie odwiedzają zakłady przemysłowe, gdzie odbywają również praktyki zawodowe w klasie 3.

Do wiodących zakładów należą:

• GK Forge Grelowski – Goleszów
  • Lys Fusion Poland Istebna
  • Kuźnia Skoczów
  • Kubala Ustroń
  • TEKNOMET Goleszów
  • Firma Kuś Goleszów
  • Inne, w zależności od zapotrzebowania.

Jako szkoła współpracujemy również z:

• Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach
  • Wydziałem Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku –Białej
  • Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Filią w Cieszynie
  • Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu (praktyki zagraniczne)

Podczas nauki w naszej szkole odbędą się egzaminy kwalifikacyjne, które pozwalają uczniom zdobyć uprawnienia do posługiwania się tytułem technika mechanika. Jako szkoła mamy w tym zakresie bardzo dobrą zdawalność i wyniki.

Informacje o zwodzie za: PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE:
[http://www.koweziu.edu.pl/pp_zawod.php?nr_zawodu=311504] dostęp z dnia: 08.03.2019