19 listopada uczniowie kl. 1GT razem z mechanikami z kl. 4AT pojechali na wycieczkę do fabryki Hyundai Motor Manufacturing.

Jest to jedna z najnowocześniejszych w Europie i na świecie fabryk produkujących samochody marki Hyundai, a konkretnie 2 modele: Hyundai i30 i Hyundai Tucson. Fabryka została wybudowana w miejscowości Nošovice w Czechach.

Młodzież naszego technikum rozpoczęła wizytę w fabryce od obejrzenia dynamicznego filmu przedstawiającego powstanie i rozwój zakładu oraz poszczególne etapy produkcji samochodów. Następnie, uczniowie wyposażeni w środki ochrony osobistej i indywidualny sprzęt nagłaśniający wyruszyli z czeskim przewodnikiem na specjalnie wyznaczoną trasę przebiegającą przez poszczególne hale zakładów, rozpoczynając od hali tłoczni, gdzie produkowane są poszczególne elementy karoserii.

W następnej hali można było podziwiać sceny rodem z filmu „Terminator”, ponieważ znajdowały się tam dziesiątki robotów przemysłowych zgrzewających ze sobą elementy samochodów. Najciekawszym miejscem była niewątpliwie hala montażu końcowego, w której zainstalowano linię produkcyjną, na której poszczególnych stanowiskach montowane są w karoserii wszystkie podzespoły, czego finalnym efektem jest powstanie  nowego samochodu. Warto dodać, że w tej fabryce co 1 minutę z taśmy produkcyjnej zjeżdża lśniący nowością, piękny i nowoczesny Hyundai. Roczna produkcja fabryki to około 350 000 samochodów, znajdujących zbyt praktycznie na całym świecie.

Hyundai Tucson jest na przykład najlepiej sprzedającym się samochodem rodzinnym w Niemczech. Ostatnim etapem zwiedzania była hala, w której produkowane są skrzynie biegów, dzięki czemu fabryka znacząco obniża koszt produkcji gotowych samochodów. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć z bliska wyroby fabryki, zajrzeć we wszystkie możliwe miejsca samochodów, posiedzieć w nich, czując się prawie jak w kokpicie samolotu. Opiekę nad uczniami sprawowali nasi nauczyciele, Pani Alicja Krzywoń i Pan Marek Sikora. Jeżeli wszystko się uda, to na wiosnę uczniowie wybiorą się na wycieczkę do równie nowoczesnej fabryki samochodów KIA na Słowacji, łącząc tę wycieczkę ze zwiedzaniem wspaniałego zamku w miejscowości Oravský Podzámok.

(ms)