17 maja Kamil Sikora (kl. 3TI) oraz Mateusz Martynek (kl. 2TMI) wzięli udział w dyktandzie o tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii. Językowe zmagania odbywały się tradycyjnie w ramach XXIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego organizatorem jest Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej. Honorowy patronat nad konkursem objął, podobnie jak w ubiegłych latach, profesor Jerzy Bralczyk.

W konkursie wzięło udział ponad 80 uczestników z powiatu bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Nasi uczniowie poradzili sobie z trudnościami dyktanda bardzo dobrze – Kamil Sikora zajął w nim 10 miejsce, a Mateusz Martynek 28! Gratulujemy! W roku 550 urodzin Mikołaja Kopernika tematyka dyktanda dotyczyła spraw związanych z astronomią i rozpoczynało się takim oto zdaniem:

Heniek z Brennej, swego czasu lokalny chuligan (na szczycie Trzech Kopców brał udział w ekscesach), ni stąd, ni zowąd oznajmił rodzinie, że zamierza zostać sławnym astronomem. Pożyczył superksiążkę o ciałach niebieskich: gwiazdach, galaktykach, mgławicach, pulsarach, spośród których Słońce znał już nie najgorzej.

Oprócz tego uczniowie klasy 2TP uczestniczyli w warsztatach festiwalu „Narkotyki bez tabu” oraz w wykładzie prof. Jerzego Bralczyka i red. Michała Ogórka „Język pisany, język mówiony”. Opiekę nad młodzieżą na festiwalu sprawowali mgr Katarzyna Pawlik oraz mgr Robert Żywczak.

(jm)