W środę 6 marca mechanicy z klasy 1TM wybrali się na wycieczkę do firmy „KUBALA” w Goleszowie. Firma działa od roku 1987, będąc laureatem rankingu Najcenniejszych Firm Rodzinnych Forbes’a dla tych, którzy zwiększają swoją wartość i jednocześnie „robią to w sposób uczciwy i transparentny”.

W tym nowoczesnym zakładzie projektowane i produkowane są ręczne narzędzia budowlane (ponad 700 rodzajów), które trafiają do sprzedaży nie tylko w Polsce, ale eksportowane są do odbiorców w całej Europie, a także w Ameryce Północnej, Afryce, Australii i Azji.

Nasi uczniowie wizytę w firmie rozpoczęli od zwiedzania hali wtryskarek, zapoznając się z technologią wytwarzania uchwytów do narzędzi, a następnie mieli okazję zobaczyć działanie nowoczesnych robotów przemysłowych, które również są składnikiem parku maszynowego i wykorzystywane są m. in. do przygotowania elementów łączących oraz łączenia ze sobą różnych części narzędzi. Następnie uczniowie zwiedzali halę narzędziowni, której pracownicy zapewniają ciągłość produkcji naprawiając na bieżąco maszyny i urządzenia, wykonując też nowe, usprawniające proces produkcji. Można było również zobaczyć w działaniu obrabiarki sterowane numerycznie CNC, w tym tokarki i frezarki, które w firmie wykorzystywane są już od wielu lat.

W końcu uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą inżynierów - konstruktorów i projektantów, którzy w specjalnym, supernowoczesnym, całkowicie skomputeryzowanym biurze zajmują się projektowaniem samych narzędzi budowlanych, procesów produkcyjnych ich wytwarzania, tworzą oprogramowanie na obrabiarki CNC i roboty przemysłowe, a nawet zajmują się projektowaniem szaf sterowniczych dla poszczególnych maszyn i urządzeń.

Wycieczka mogła zostać zaplanowana i zrealizowana dzięki pomocy pracowników firmy „KUBALA” i jednocześnie rodziców jednego z naszych uczniów - Pani Sylwii Tomiczek oraz Pana Krzysztofa Tomiczka, który był naszym przewodnikiem i szczegółowo, profesjonalnie objaśniał wszystkie etapy produkcji narzędzi i działanie poszczególnych maszyn, a także pracę konstruktorów i projektantów. Warto dodać, że w zakładzie pracuje wielu absolwentów naszego technikum, którzy znakomicie się w nim odnaleźli i stanowią część doskonałej kadry.

Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawca kl. 1TM mgr inż. Marek Sikora i mgr Alicja Krzywoń.

Uczniom wycieczka się bardzo podobała, a ich zachowanie w jej trakcie było, jak zawsze, wzorowe.

Poniżej zamieszczono linki do filmów z uroczystego otwarcia firmy w Goleszowie oraz pokazujących jej możliwości produkcyjne.

(ms)