14 grudnia mechanicy z klasy 1TM pojechali na wycieczkę do Huty w Trzyńcu, która jest największą czeską hutą z kapitałem krajowym i produkuje najwięcej stali w Republice Czeskiej. Tradycja produkcji stali sięga 1839 roku,  a obecnie produkty wywożone są do ponad 60 krajów na całym świecie.

Z ciekawostek o hucie warto wspomnieć, że w czasie swojej działalności wyprodukowano tam już około 180 milionów ton stali, a w 1906 roku uruchomiono w niej pierwszą na świecie zelektryfikowaną walcownię. Firma jest głównym sponsorem miejscowego zespołu hokejowego HC Oceláři Trzyniec (Hutnicy). Warto też dodać, że Huta Trzyniec jest jednym z przedsiębiorstw, z którymi współpracuje nasza szkoła.

Nasi uczniowie rozpoczęli wizytę w tym potężnym kombinacie metalurgicznym od obejrzenia filmów przedstawiających wybrane etapy produkcji, a następnie zostali szczegółowo zaznajomieni z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zwiedzania zakładu, w tym m.in. obowiązkowe noszenie kasku i ścisłe przestrzeganie poleceń przewodników.

Następnie zaczęło się zwiedzanie poszczególnych wydziałów huty, a więc hali remontowej, której pracownicy zapewniają ciągłość produkcji stali naprawiając na bieżąco maszyny i urządzenia, potem przeszliśmy przez halę kuźni, zobaczyliśmy też w działaniu potężne obrabiarki do obróbki walców, a także obrabiarki sterowane numerycznie CNC. Obserwowaliśmy również, co dzieje się w stalowni i walcowni.

Na koniec mogliśmy zobaczyć salę do zajęć warsztatowych i pomoce naukowe, z których korzystają czescy uczniowie.

Przejazd do i z huty specjalnym autokarem zapewnili uczniom czescy organizatorzy, wycieczkę zaplanowała dla nas Pani Dyr. mgr Katarzyna Kałuża, a opiekę nad uczniami sprawowali wychowawca kl. 1TM mgr inż. Marek Sikora i mgr Aleksandra Kozieł.

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego na lekcji wychowawczej uczniom wycieczka się bardzo podobała, a ich zachowanie w jej trakcie było, jak zawsze, wzorowe.

(ms)