II Puchar Dyrektora ZST (cz.1/3) i III Otwarty turniej szachowy

Dzisiejszy dzień w naszej szkole został zdominowany przez dwa turnieje szachowe, które zostały przeprowadzone równolegle na warsztacie szkolnym oraz w sali 34.

Tak, jak w ubiegłą środę, sędzią głównym zawodów i jednocześnie głównym pomysłodawcą i organizatorem był Prezes Szkolnego Klubu Szachowego Patryk Piec z klasy 2GT, który był też jednym z 35 uczestniczących w turniejach zawodników.

Na warsztacie szkolnym odbywał się II Turniej o Puchar Dyrektora ZST, natomiast w sali 34 III Turniej Otwarty ZST Ustroń. Znakomicie, funkcje sędziów pomocniczych spełniały Pani Profesor Anna Rokosz (sala 34) oraz Pani Profesor Ewelina Pająk (warsztat szkolny). Rozgrywki były niezmiernie emocjonujące, a wśród zawodników byli uczniowie szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego, uczniowie naszej szkoły, a nawet jeden zawodnik dorosły. Warto również podkreślić fajną atmosferę panującą cały czas podczas zawodów, w szczególności wzajemny szacunek uczestników i pełną sympatii postawę.

Oba turnieje odbywały się z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego, zgodnie z regulaminem, który został udostępniony uczestnikom na stronie internetowej chessmanager.com z odpowiednim wyprzedzeniem.

Po przeprowadzeniu 8 rund systemem szwajcarskim z tempem 10 minut wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach. I tak:

- w III Turnieju Otwartym ZST Ustroń, w którym uczestniczyło 15 zawodników, w kategorii Juniorzy I miejsce zajął Bartosz Goszyk z SP Ochaby, II miejsce wywalczył Stanisław Matus z SP2 Ustroń, a III Mateusz Macura z SP Cisownica; w kategorii Dorośli I miejsce przypadło Panu Jakubowi Pieczewskiemu z GKS Gorzyce Wielkie

- w II Turnieju o Puchar Dyrektora ZST wzięło udział 20 zawodników, w kategorii Uczniowie ZST Ustroń I miejsce zdobył Patryk Piec z klasy 2GT, II miejsce tym razem wywalczył Mateusz Skiba, a III Radosław Leśniak – obaj z klasy 2PT; w kategorii 8-klasiści najlepszym zawodnikiem  okazała się Dominika Kasprzyk z SP1 Ustroń, II miejsce zajął Jakub Folwarczny z tej samej szkoły, a III Jan Nowak z SP2 Ustroń.

Nad prawidłowym przebiegiem turniejów czuwał opiekun Szkolnego Klubu Szachowego Pan Profesor Marek Sikora, a bezpośrednio w organizację turniejów zaangażowała się również Pani Dyrektor Katarzyna Kałuża, która wręczyła zwycięzcom poszczególnych kategorii medale i dyplomy. Pani Dyrektor podziękowała również wszystkim zawodnikom za udział w turniejach i ambitną postawę, podkreślając jednocześnie znaczenie i rangę szachów, jako jednej z bardzo ważnych dyscyplin sportowych, której opanowanie wymaga wiele wysiłku i żmudnych treningów.

Szczegółowe informacje na temat obu turniejów dostępne są na ogólnopolskim portalu szachowym pod linkami: