Kwalifakcje
Praktyki
Pracownie
Praca
Szkoła branżowa I stopnia - sprzedawca (opis zawodu)

sprzedawca

Nauka zawodu odbywa się w szkole

Sprzedawca to osoba sprzedająca produkty oferowane w punktach sprzedaży detalicznej (sklepach, hipermarketach) oraz hurtowej (w magazynach hurtowni). Obsługuje nabywców w handlu bezpośrednim metodą tradycyjną lub pośrednio metodą samoobsługową. Głównym zadaniem sprzedawcy jest sprawna i kulturalna obsługa klienta, oparta na zapewnieniu możliwie pełnej informacji o sprzedawanych towarach.

Absolwent, który wybierze naukę w ZST w zawodzie sprzedawca będzie posiadał kompetencje w zakresie:

• charakterystyki asortymentu towarów do sprzedaży
  • przestrzegania zasad obsługi klienta w różnych formach sprzedaży
  • stosowania różnych formy i technik sprzedaży
  • określania rodzajów zachowań klientów
  • przestrzegania zasad prowadzenia rozmowy sprzedażowej
  • udzielania informacji o towarach i warunkach sprzedaży
  • prezentowania oferty handlowej
  • realizacji zamówień klientów w różnych formach sprzedaży
  • dokonywnia rozliczeń finansowych
  • zabezpieczania i odprowadzania utargu

Szkoła branżowa I stopnia - sprzedawca (kwalifikacje)

W trakcie nauki uczniowie zdają jedną kwalifikację nauki w zawodzie:

HAN.01. Prowadzenie sprzedaży

(egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe odbywa się w II semestrze klasy 3)

Po uzyskaniu pierwszej kwalifikacji absolwent może kontynuować naukę i uzyskać dyplom w zawodzie technik handlowiec po potwierdzeniu kwalifikacji HAN.02. Prowadzenie działań handlowych - w szkole branżowej II stopnia.

Szkoła branżowa I stopnia - sprzedawca (przedmioty)

Nauka w Branżowej Szkole I Stopnia trwa 3 lata. W tym czasie nauczane są przedmioty ogólnokształcące oraz zawodowe.

Przedmioty zawodowe:

• Towar jako przedmiot handlu
  • Organizacja i techniki sprzedaży
  • Obsługa klientów
  • Przedsiębiorca w handlu
  • Sprzedaż towarów
  • Prowadzenie sprzedaży
  • Język obcy w działalności handlowej

*Uwaga: Nazwy przedmiotów mogą się nieznacznie różnić w zależności od przyjętego programu nauczania

Jeżeli nie zbierze się grupa 15 sprzedawców, ucznowie będą realizowali kształcenie teoretyczne w formie kursów dokształcających w CKZ w Bażanowicach w wymiarze 4 tygodni (tak jak grupa wielozawowdowa).

Szkoła branżowa I stopnia - sprzedawca (praktyki)

W wybranym przez siebie zakładzie pracy, uczeń zobowiązany jest do podpisania umowy o pracę jako młodociany pracownik.

Uczniowie są zatrudniani przez zakłady pracy na podstawie umów i otrzymują status pracownika młodocianego. Przysługują im uprawnienia takie jak:

• wynagrodzenie za pracę
  • opłacone składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
  • wliczanie okresu zatrudnienia do stażu pracy

Klasa I - uczniowie uczęszczają na praktyki dwa dni w tygodniu. W pozostałych dniach odbywa się nauka przedmiotów ogólnokształcących w szkole.

Klasy II oraz III - uczniowie uczęszczają na praktyki trzy dni w tygodniu. W pozostałych dniach odbywa się nauka przedmiotów ogólnokształcących w szkole.

Organizacja praktyk w branżowej szkole I stopnia (plik do pobrania)

Szkoła branżowa I stopnia - sprzedawca (pracownie)

Szkoła posiada salę wyposażoną w pomoce dydaktyczne niezbędne do kształcenia w zawodzie sprzedawca. Są to: metkownice, czytniki kodów kreskowych, kasy fiskalne, zestawy komputerowe wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz drukarki. Posiadamy także regały wraz z próbkami towarów używanych w drobnym handlu.

Szkoła branżowa I stopnia - sprzedawca (praca w zawodzie)

Absolwent znajdzie pracę we wszelkiego typu sklepach, hurtowniach i punktach sprzedaży detalicznej a także w  miejsca, w których dokonuje się sprzedaży akwizycyjnej. Absolwent ma również kompetencje, aby podjąć własną działalność gospodarczą.

Zadania zawodowe:

• przyjmowanie dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży
  • wykonywanie prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży

Rekrutacja 2021/2022

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022

Link do naboru

• od 17 maja 2021r. do 21 czerwca 2021r. - składanie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami

• od 25 czerwca 2021r. do 14 lipca 2021r. - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty

• 22 lipca 2021r. - ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

• od 23 lipca 2021r. do 30 lipca 2021r- składanie:
    • potwierdzenia woli przyjęcia (oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty)
    • zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu