Szkoła wkłada duży nacisk na aspekt Profilaktyki i Promocji Zdrowia, dzięki temu młodzież zdobywa wszelką możliwą wiedzę na temat profilaktyki i prewencji w zakresie ochrony zdrowia oraz zapobiegania pojawieniu się skutków chorobowych. Bardzo ważnym elementem szkoły są także Rodzice uczniów. Dzięki wspólnej działalności i współpracy możliwe jest wspieranie młodzieży w ich rozwoju m.in. profilaktyczno- wychowawczym.

Zadania związane z programem profilaktycznym realizowane są systematycznie w przeciągu całego roku szkolnego na zajęciach z biologii i edukacji dla bezpieczeństwa w ramach zajęć tematycznych z Edukacji Prozdrowotnej oraz na zajęciach ZWO. Całokształt działań wynika z przepisów prawnych, w oparciu o Statut Szkoły i Program Profilaktyczno - Wychowawczy.

Corocznie i również w tym roku szkoła wdraża w życie między innymi następujące zakresy tematyczne:

• Profilaktyka uzależnień (doping, alkoholizm, nikotynizm, narkomania, Internet);
  • Profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia i ochrona zdrowia (choroby, zanieczyszczenia środowiska, stres i techniki relaksacyjne Work life balance, Stress Mindset, aktywność fizyczna, zdrowie psychiczne, pierwsza pomoc przedmedyczna, ochrona zdrowia i unikanie choroby a w szczególności niwelowanie negatywnego wpływu uzależnień i czynników chorobotwórczych);
  • Profilaktyka chorób nowotworowych i zakaźnych;
  • Profilaktyka chorób wewnętrznych i cywilizacyjnych;
  • Profilaktyka chorób psychicznych,

W ramach Edukacji Prozdrowotnej na lekcji biologii i EDB realizowane są m. in. tematy z zakresu:

• Chorób układu krążenia (symptomatologia, prewencja);
  • Chorób układu oddechowego (symptomatologia. prewencja);
  • Chorób onkologicznych (symptomatologia, prewencja);
  • Chorób wirusowych (symptomatologia. prewencja);
  • Chorób psychicznych (symptomatologia. prewencja);
  • Mutagenezy i czynników mutagennych wpływających na człowieka;
  • Nałogów i uzależnień (alkoholizm, nikotynizm, narkomania, zagrożenie ze strony Internetu – przyczyny, skutki);
  • Szczepień ochronnych.

W ramach działań profilaktycznych szkoła współpracuje z PSSE w Cieszynie, działem Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Narodowym Instytutem Onkologii im. M. Skłodowskiej -Curie w Warszawie a w tym roku również do działań profilaktyki i promocji zdrowia dołączył Ogólnopolski Projekt „Bieg po nowe życie” promujący transplantologię.

W szkole staramy się realizować programy profilaktyczno- edukacyjne takich jak:

• Wybierz życie – Pierwszy krok
  • Znamię! Znam je!
  • Podstępne WZW
  • Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka.
  • 4 minuty, które decydują o życiu
  • Zdrowie psychiczne w ramach regionalnej olimpiady wiedzy o zdrowiu psychicznym
  • HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej!
  • Szkolenia z FAS

Głównym celem naszej działalności profilaktycznej jest podnoszenie wiedzy i świadomości u młodego człowieka jak ważne jest pielęgnowanie i utrzymywanie zdrowia a jednocześnie troska o swoje życie.

Przygotowała:

Diana Kudybyn - koordynator i realizator działań profilaktycznych w ZST w Ustroniu