SZANOWNI PAŃSTWO !


Nadanie szkole imienia to rzadka uroczystość. Rzadka dla szkoły, bo z reguły odbywa się tylko raz w historii szkoły. Bardzo rzadko bowiem zdarza się, że raz obrany patron zostaje zmieniony. W naszym przypadku to pierwsza taka uroczystość w siedemdziesięcioletniej historii tej szacownej placówki oświatowej, której znaczenia w mieście i całym regionie nie sposób pominąć. Świadczy o tym grono znakomitych gości przybyłych na dzisiejsza uroczystość.


Witam zatem przedstawicieli organu prowadzącego szkołę z Panem Starostą Mieczysławem Szczurkiem na czele.


Witam Przewodniczącego Rady Powiatu p. Stanisława Kubiciusa, Członka Zarządu Powiatu p. Stanisława Malinę - notabene – absolwenta naszego technikum oraz Przewodniczącą Komisji Edukacji przy Radzie Powiatu p. Danutę Łabaj.

Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego reprezentuje p. Naczelnik Michał Rajwa oraz p. Beata Lebioda - zastępca Naczelnika.

Witamy serdecznie.


Władze miejskie Ustronia reprezentuje pan Burmistrz Przemysław Korcz - witamy serdecznie.


Naszą uroczystość zaszczyciła również pani Prezes ZNP odział w Ustroniu – p. Ewa Lankocz.


Witam przedstawicieli różnych instytucji, z którymi współpracujemy jako szkoła na niwie krzewienia kultury i wiedzy o regionie tj p. Dyrektor Muzeum Ustrońskiego p. Magdalenę Lupinek oraz jej współpracowników, bez których pomocy, pracy i wiedzy o dokonaniach naszych patronów ta uroczystość byłaby niepełna.


Witam również przedstawicieli wyższych uczelni, z którymi współpracujemy na niwie dydaktycznej - p. dr Aleksandrę Jarco i p. Kamila Wyrobka przybyłych w imieniu Rektora ATH w Bielsku - Białej oraz Dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki tej uczelni oraz p. Tomasza Jakubca, który reprezentuje Wyższa Szkołę Bezpieczeństwa w Poznaniu, oddział w Skoczowie.


Witam dyrektorów szkół podstawowych Ustronia, których absolwenci stają się naszymi uczniami: p. dyr. Gil z SP 2, p. Katarzynę Burzyńskę z SP5, p. Magdalenę Urbaś z SP3.


Miło mi powitać również dyrektorów placówek oraz szkół ponadpodstawowych powiatu w osobach pań i panów Dyrektorów: Ewy Macoszek-Dragan, Iwony Bebek, Bożeny Cholewy, Joanny Sobczyk, Jakuba Kuca, Marka Błahuta.


Bardzo serdecznie witam wszystkich byłych i obecnych nauczycieli i dyrektorów ZST, wszystkich byłych i obecnych pracowników administracji i obsługi.


Witam uczniów, przedstawicieli pracodawców, absolwentów, rodziców, wszystkich przybyłych.

Na koniec zostawiłam powitanie dla gości, którzy mieli niebagatelny wpływ na wybór naszych patronów, niejako „przyłożyli rękę" do tego, że patronem szkoły branżowej został Jan Jarocki, a patronem technikum – dr A. Waszek. Są to działacze Stowarzyszenia miłośników Kuźni Ustroń w osobach p. Prezesa Stowarzyszenia - p. Karola Brudnego oraz pani sekretarz Zofii Matuszyńskiej i byli dyrektorzy szkoły - p. Roman Tomica i p. Jan Szwarc.


Gośćmi specjalnymi tej uroczystości są jednak ludzie, dla których bohaterowie dzisiejszej gali nie byli ani nauczycielami, ani doktorami czy dyrektorami. Byli tatą, wujkiem Jankiem, dziadkiem Alojzym, czy kuzynem Janem. Witam pana Stefana Waszka - syna Alojzego Waszka oraz p. Barbarę Jarocką – Borkowską - córkę Jana Jarockiego wraz z rodzinami.


Myślę, że to czego dowiecie się o naszych patronach z przygotowanych materiałów oraz to, co usłyszymy o nich od Was, może być dla jednej i dla drugiej strony bardzo interesujące i inspirujące do różnych przemyśleń.


Skoro istnieje obyczaj ustanawiania patrona dla różnych działań i instytucji, należy sobie odpowiedzieć na pytanie „Po co szkole potrzebny jest patron ?”


Postawiłam sobie to pytanie, gdy zaczęłam pracować w tej szkole . Wszystkie poprzednie, w których pracowałam wcześniej, nosiły czyjeś imię, w uzasadnieniu do ich nadania powtarzały się frazy o „postawie patriotycznej”, „wkładzie w rozwój”, „zasługach dla krzewienia”, „pracy na rzecz itp.


Wśród uczniów tych szkół wiedza o patronie była bardzo skrupulatnie przekazywana. Eksponowano w tych przekazach wartości, które wyróżniały te postaci z tłumu, wskazując w ten sposób młodemu człowiekowi drogę rozwoju. Myślę, że właśnie po to ustanawia się patrona szkoły.


Podzieliłam się tą refleksją z Radą Pedagogiczną i podjęliśmy uchwałę o wystąpienie z wnioskiem do organu prowadzącego o nadanie imienia. Po spełnieniu przez szkołę wszelkich wymogów i zastosowaniu przepisanych prawem procedur Rada Powiatu przychyliła się do naszego wniosku i w maju 2020 roku podjęła uchwałę o nadaniu szkołom im. Jana Jarockiego. W sierpniu tego samego roku działacze Stowarzyszenia Miłośników Kuźni Ustroń wystąpili z wnioskiem o uhonorowanie również Alojzego Waszka i zaproponowali, by jego imieniem nazwać technikum. Rada Pedagodgiczna uznała argumentację w/w działaczy za słuszną i ponownie wystąpiliśmy z odpowiednimi wnioskami.


Z dniem 1 września 2021 roku technikum otrzymało imię dr Alojzego Waszka. Wiedza o wybitnej postaci, znajomość jej losów i dokonań - rodzi szacunek do patrona, szacunek do szkoły noszącej jego imię, a przez to, szacunek do wiedzy, nauki, pracy. Buduje autorytety, nobilituje ucznia danej szkoły, podnosi jego samoocenę. Uczy codziennego, mozolnego wykonywania swoich obowiązków z myślą, że to co robię ma służyć również innym. Taki przekaz można łatwo odczytać przyglądając się biografiom obu panów, bo jako inżynier, nauczyciel czy dyrektor huty i szkoły mieli oni świadomość odpowiedzialności za innego człowieka, dlatego w obliczu zmian politycznych, społecznych, które zachodziły w okresie swojej aktywności zawodowej podejmowali działania na rzecz lokalnej społeczności. Nie były to działania spektakularne, ale były skuteczne. Ich wpływ na rozwój tej społeczności jest widoczny przez wiele lat. Gdyby nie ich upór, determinacja, umiejętność wykorzystania czynników zewnętrznych i dostrzeżenia potencjału i potrzeb mieszkańców Ustronia i okolic, potrzeb związanych z rozwojem dość specyficznej gałęzi przemysłu jaką było kuźnictwo, nie wiadomo, czy powstałaby szkoła, która przez 70 lat uczy zawodu wywodzącego się z kuźnictwa. Myślę, że znajomość biografii naszych patronów pomoże naszym uczniom budować własne wzorce postępowania, wyznaczać sobie cele i dążyć do ich realizacji.