W styczniu br. uczniowie klasy 4A naszego technikum zdawali egzaminy zawodowe z dwóch kwalifikacji. W przypadku techników mechaników był to egzamin z „Organizacji i nadzorowania procesów produkcji maszyn i urządzeń” oznaczony symbolem MG.44, a w przypadku techników informatyków egzamin z „Programowania, tworzenia i administrowania stronami internetowymi i bazami danych” oznaczony symbolem EE.09.

      Po opublikowaniu wyników tych egzaminów przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie, okazało się, że mechanicy z kwalifikacji MG.44 osiągnęli zdawalność równą 77,8%, podczas, gdy średnia zdawalność z tej kwalifikacji w całym województwie śląskim wyniosła zaledwie 55,45%. Tak więc, nasi uczniowie uzyskali wynik aż o ponad 22% lepszy od średniej wojewódzkiej!

      Troszkę gorzej wypadli informatycy, którzy z kwalifikacji EE.09 uzyskali zdawalność 63,6%, a średnia wojewódzka to w przypadku tej kwalifikacji 67,23%.

      Podsumowując, należy podkreślić, że nasi uczniowie spisali się – już tradycyjnie – bardzo dobrze, a wynik mechaników na tle całego województwa śląskiego jest wręcz rewelacyjny. Warto też dodać, że uczniowie klasy 4A przygotowywali się do swoich egzaminów w większości czasu na zajęciach prowadzonych w sposób zdalny, a Ministerstwo Edukacji i Nauki (drugi rok z rzędu) nie zdecydowało się na żadne decyzje, które mogłyby pomóc i ułatwić uczniom zdawanie egzaminów zawodowych (jak zawsze, zdać część teoretyczną można było uzyskując min. 50% punktów, a część praktyczną aż 75%). Mało tego, w zgodnej opinii przygotowujących ich do egzaminów nauczycieli egzaminy w tym roku były jeszcze trudniejsze, niż w latach poprzednich, zwłaszcza w części teoretycznej.

Tym bardziej, zarówno uczniom, jak i nauczycielom należą się serdeczne gratulacje za uzyskane wyniki.

(ms)

Szczegółowe dane na temat wyników egzaminów zawodowych w sesji zimowej (formuła 2017) dostępne są na stronie OKE w Jaworznie pod linkiem:

https://oke.jaworzno.pl/www3/2020/03/18/wyniki-egzamin-zawodowy/

 

oke big