28 września, w ramach kontynuacji współpracy z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, klasa 4A miała okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych tej wyższej uczelni. Nasi uczniowie, pod opieką wychowawcy Prof. Piotra Kaczmarzyka oraz  koordynatora współpracy z ATH Prof. Marka Sikory zostali podzieleni na  2  grupy - mechaników i informatyków.

Mechanicy obejrzeli przykład programowania maszyn sterowanych numerycznie oraz zapoznali się z metodą sprawdzania wytrzymałości kół zębatych wytwarzanych na drukarkach 3D przy użyciu tokarki CNC ze specjalistycznym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Następnie, samodzielnie projektowali i  przygotowywali do druku logo naszej szkoły na podstawie instrukcji opracowanej w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji. Oczywiście, przygotowane modele zostały wydrukowane w pracowni drukarek 3D, a każdy uczeń otrzymał jeden na pamiątkę.

Zajęcia z mechanikami poprowadzili dr inż. Aleksandra Jarco oraz mgr inż. Kamil Wyrobek.

Tematyka zajęć dla informatyków dotyczyła:
Smart obiektów, światłowodów, układów arduino. Uczniowie w trakcie zajęć mieli możliwość min. zgrzewania światłowodów i projektowania układu do sterowania światłem.

Zajęcia prowadzili:
dr.hab.inż. Stanisław Rajba
dr. Łukasz Więcław
dr. Marcin Bernaś
mgr inż. Daniel Jancarczyk.

W trakcie zajęć naszych uczniów i opiekunów odwiedził Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki dr hab. inż. Jacek Pezda, prof. ATH, który z wielką przyjemnością podkreślił chęć dalszego zacieśniania współpracy z  naszą szkołą, m. in. poprzez prowadzenie zdalnych zajęć dla uczniów ZST przez kadrę naukową ATH.

Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie otrzymali również na koniec drobne firmowe upominki przygotowane przez mgr Małgorzatę Zarębską, która zorganizowała nasz pobyt na uczelni.

(ms, pk)