W czwartek 22 września uczniowie klas pierwszych i trzeciej technikum udali się do kina Piast w Cieszynie, aby obejrzeć film "Orlęta. Grodno `39".  Film jest  dramatycznym obrazem wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna staje się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych, a przede wszystkim niezwykłą lekcją patriotyzmu i heroizmu polskich obrońców miasta. Oprócz bowiem nielicznych oddziałów wojskowych, to właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów – Armii Czerwonej.

      Warto podkreślić, że „Orlęta” to pierwszy film fabularny o inwazji sowieckiej na Polskę w 1939r. Jego realizacja była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowym patronatem premierę filmu objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Honorowy patronat nad filmem sprawują natomiast Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

      Obejrzenie opisanego obrazu powinno stać się dla naszych uczniów doskonałą okazją do wielu refleksji związanych z patriotycznymi postawami bohaterów filmu, zwłaszcza w kontekście toczącej się w sąsiedztwie naszych granic wojny Ukrainy z Rosją.

      Naszą młodzieżą opiekowały się wychowawczynie klas 1TIP i 1TM mgr Katarzyna Pawlik i mgr Beata Domagała oraz mgr Alicja Krzywoń i mgr inż. Marek Sikora, a inicjatorem tej niezmiernie ważnej i potrzebnej wycieczki była Pani Dyrektor Katarzyna Kałuża.

(ms, zdjęcia - bd)