We wrześniu 2021r nasza szkoła przystąpiła do projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”.

Celem projektu było zapoznanie uczniów z tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w czasie stanu wojennego, którego 40 rocznicę obchodzimy w tym roku.

Projekt jest skierowany do uczniów oraz nauczycieli w województwie śląskim uczęszczających do szkół podstawowych (klasy siódme i ósme) oraz szkół ponadpodstawowych.

W ramach lekcji historii lub wos-u nauczycielka Barbara Cieślar-Kurek przeprowadziła lekcję „40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego”. Młodzież zapoznała się poprzez przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentację, jakie były przyczyny wprowadzenia stanu wojennego, w jakiej atmosferze ludzie żyli i jak musieli sobie radzić w tym trudnym czasie. W czasie kolejnych zajęć zaprezentowano film „Nie zabierajcie mamy”, który ukazuje szczególnie losy kobiet „Solidarności”, które trafiły do więzień.

PAMIEC81 JPG 1

W ramach projektu nauczycielka wzięła też udział w szkoleniach, przeprowadzonych przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku – Białej:

• Pamięć o tych, którzy współtworzyli „Solidarność” na Podbeskidziu
  • Znane i nieznane – o „Solidarności” lat osiemdziesiątych na Podbeskidziu

Również w ramach projektu przygotowano szkolny kącik patriotyczno – historyczny. Dzięki niemu uczniowie mogą się zapoznać z przygotowanymi materiałami na temat wydarzeń tamtego czasu.

ZST zdjęcie 1      ZST zdjęcie 2

Gdy nadejdzie dzień 13 grudnia z szacunkiem pomyślimy o wszystkich zabitych i boleśnie doświadczonych w tych dramatycznych dniach. Dla nich też zapalimy o 19:30 w naszych oknach Światło Wolności.

Światło Wolności IPN Gdańsk