Technikum Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu jest jedyną szkołą w powiecie cieszyńskim kształcącą w zawodzie technik mechanik!

ZST w Ustroniu to szkoła, która posiada 70 - letnie doświadczenie w  kształceniu mechaników. Technik mechanik to wysokiej klasy specjalista z zakresu obsługi i naprawy, a także projektowania i konstruowania urządzeń mechanicznych.

Główny nacisk kształcenia jest skierowany na obsługę obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, które posiadamy na warsztatach szkolnych, jak również w CKZ w Bażanowicach.

Uczeń, który wybierze naukę w ZST w zawodzie technik mechanik będzie posiadał umiejętności z zakresu:

• Obsługi obrabiarek konwencjonalnych (zwłaszcza tokarek i frezarek)
  • Obsługi tokarek i frezarek sterowanych numerycznie CNC
  • Organizacji i nadzoru produkcji
  • Przeprowadzania procesu montażu, naprawy i konserwacji maszyn
  • Wykrywania i usuwania przyczyn awarii oraz uszkodzeń
  • Wymiany zużytych lub uszkodzonych elementów maszyn i urządzeń
  • Opracowywania dokumentacji technicznej i ruchowej dotyczącej, realizacji procesów produkcyjnych
  • Projektowania i opracowywania procesów technologicznych części maszyn
  • Organizowania obsługi technicznej maszyn i urządzeń